НАДІЙНІСТЬ ПЕРЕВІРЕНА ЧАСОМ
Головна » Статті » Компенсація реактивної потужності

Електрична потужність

     Поняття електричної потужності може бути витлумачено як «здатність електрообладнання виконувати механічну роботу» або як «кількість роботи, виконану за одиницю часу».

     Потужність вимірюється у ватах (Вт), найбільш часто використовувані кратні одиниці - це кіловати (кВт) і мегавати (МВт), а частинні одиниці - мілівати (мВт).

     В обладнанні змінного струму, дію якого основано на електромагнітних процесах (трансформатори, електродвигуни та інші пристрої, що генерують свої власні магнітні поля), спільно існують три види потужності:

     • Активна потужність (P)

     • Реактивна потужність (Q)

     • Удавана (повна) потужність (S)

     Зв'язок цих трьох різних видів потужності один з одним можна описати через так званий трикутник потужностей. Кут φ, утворений активною і повною потужністю, визначає фазовий зсув між напругою (U) і струмом (I), а значення косинуса цього кута дорівнює коефіцієнту потужності (PF) за умови відсутності гармонічних спотворень.



     Де S :

     • для 3-х фазної мережі

     • для однофазної мережі

КОЕФІЦІЄНТ ПОТУЖНОСТІ (PF)

     Коефіцієнт потужності (FP) - це відношення активної потужності (P) до повної (S). Його значення залежить від характеру навантаження системи. При цьому активне навантаження має коефіцієнт потужності, близький до одиниці. При підключенні індуктивних або ємнісних навантажень коефіцієнт потужності може змінюватися в залежності від відставання або випередження струму по відношенню до напруги. Цей зсув по фазі і визначає значення коефіцієнта потужності.

 

Значення коефіцієнта потужності для найбільш розповсюджених промислових пристроїв:
Асинхронні двигуни при навантаженні 50% 0,73
Асинхронні двигуни при навантаженні 100% 0,85
Установки для електродугового зварювання 0,5
Обладнання для зварювання тертям 0,7-0,9
Зварювальні випрямлячі 0,7-0,9

 

Значення коефіцієнта потужності для невеликих електроустановок:
Люмінесцентні лампи 0,5
Газорозрядні лампи 0,4-0,6
Печі з діелектричним нагрівом 0,85
Дугові печі 0,8
Індуктивні печі 0,85

 

АКТИВНА ПОТУЖНІСТЬ (P)

     Активна потужність являє собою корисну потужність, що вимірюється у ватах (Вт). Вона визначається кількістю енергії, реально використовуваної при роботі електроустаткування, тобто енергії, що знімається з вала двигуна для обертання механізму, енергії, що виділяється на опорі електронагрівача або витрачається на випромінювання світла лампи і т.д.

     Активна потужність надходить до житлових будинків, промислових підприємств, офісів та іншим споживачам із системи електропостачання. Загальна кількість енергії, спожитої всім електрообладнанням, зазвичай враховується лічильниками або іншими приладами обліку, які встановлюються постачальниками електроенергії для вимірювання її сумарного споживання за певний проміжок часу, що вказується в договорах на електропостачання.

РЕАКТИВНА ПОТУЖНІСТЬ (Q)

     Реактивна потужність - це потужність, споживана електродвигунами, трансформаторами та іншим електрообладнанням, що має котушки індуктивності або обмотки, що створюють електромагнітні поля. Ці індуктивності є частиною електричного кола і для системи електропостачання вони є навантаженням, яке споживає як активну, так і реактивну потужність. Ефективність їх роботи залежить від коефіцієнта потужності, чим нижче його значення тим більше значення спожитої реактивної потужності. Реактивна потужність не робить ніякої корисної роботи, але робить негативний вплив на систему передачі і розподілу електроенергії, тому за її споживання електропостачальні компанії накладають штрафи або беруть оплату за вищими тарифами. Реактивна потужність вимірюється в вольт-ампер-реактивних (ВАр), а найбільш поширеною є кратна одиниця виміру кіловольтампер (кВАр).

ПОВНА (УДАВАНА) ПОТУЖНІСТЬ (S)

      Удавана, або повна потужність, відповідно до теореми Піфагора, є векторною сумою активної і реактивної потужностей. Ці дві складові являють собою загальну вхідну потужність, а також сумарну потужність, що віддається в мережу електрогенераторами. Ця потужність передається по розподільних проводам, кабелям і лініях, надходячи до споживачів: населенню, промисловим підприємствам і т. д. Повна потужність вимірюється в вольт-амперах (ВА).